Sääntömääräinen kevätkokous, uusi taiteellinen toimikunta

Valokuvakeskus Perin kevätkokouksessa 27.3. hyväksyttiin yhdistyksen tilinpäätös ja vuosikertomus vuodelta 2017. 44-sivuinen vuosikertomus on nyt luettavissa Perin verkkosivuilla. Perin vuosikertomukset ja jäsentiedotteet vuodesta 2013 löytyvät täältä.

Perin taiteelliseen toimikuntaan valittiin kevätkokouksessa 27.3.2018 seuraavat uudet jäsenet: Lilli Haapala, Johanna Naukkarinen ja Hannu Seppälä. Toimikunnassa jatkaa Rita Anttila, Hertta Kiiski, Ulla Kudjoi, Esko Niinikorpi ja Jane Vuorinen.  SUURI KIITOS Apulle, Soilille, Sirjalle ja Inarille panostuksesta toimikuntaan!

Perin kunniajäseneksi Vesa Hannuksela

Perin hallitus on myöntänyt yhdistyksen pitkäaikaiselle aktiivijäsenelle Vesa Hannukselalle kunniajäsenyyden. Hannuksela on Perin viides kunniajäsen. Muut ovat yhdistyksen neljä perustajajäsentä. Hallituksen puheenjohtaja Satu Aalto ojensi Hannukselalle bonsaipuun yhdistyksen kevätkokouksessa. Onnittelut tuoreelle kunniajäsenelle!

DSC01260

Uusi näyttelymestari Jukka Mäkilä

Perin näyttelymestari vaihtuu huhti-toukokuun taitteessa ja valokuvataiteilija Nayab Ikramin harjoittelijasopimus on päättynyt. Suuri kiitos Nayabille ja Hannulle työpanoksesta! Galleriamestarin tehtävissä jatkaa kuvaaja-moniosaaja Jukka Mäkilä. Jukka vastaa pääasiassa gallerian ripustus- ja purkutöistä, tekniikasta sekä kirjaston ylläpidosta. Näyttelysihteerin tehtävään haetaan edelleen soveltuvaa henkilöä, katso avointa työilmoitusta Perin verkkosivuilta.

Forum Korttelin vitriininäyttelyt 2018

Kevään aikana Peri on aloittanut Artturi Elovirta Innovationsin välityksellä yhteistyön Forum Korttelin kanssa. Käyttöön saadaan jaksoittain Forumin isot mainosvitriinit, joita voidaan tarjota Perin jäsenten näyttelykäyttöön aina kun vitriineissä ei ole mainostajia. Ensimmäinen näyttely esittää Turun Taideakatemian opiskelijoiden töitä, Hertta Kiiskin vetämän kurssin puitteissa. Material Disco Mood -näyttely on nähtävillä Forum Korttelissa vielä 29.4. saakka, jonka jälkeen Perin jäsenten töitä ripustetaan vitriineihin. Vapusta kesäkuun puoleenväliin vitriineissä nähdään Johanna Naukkarisen, Hertta Kiiskin ja Esko Niinikorpen töitä. Tervetuloa näyttelyyn!

Forum Korttelin vitriininäyttelyt pidetään yhteistyökumppanin ehdoilla, joten sitovat näyttelyvaraukset eivät ole mahdollisia, mutta alustavan varauksen voi näyttelyllensä tehdä. Ilmoita sähköpostitse mistä jaksosta olisit kiinostunut! Jäsenet vakuuttavat itse teoksensa ja hoitavat itsenäisesti teosten kuljetukset, ripustukset ja purkutyöt. Pystytys ja purku tapahtuu vaihtosunnuntaina, edellinen ja tuleva taiteilija sopivat aikatauluista keskenään. Teostiedot tulostetaan ja kiinnitetään itse vitriinien sisälle. Perin toimistolta löytyy tarkoitukseen soveltuva tarratulostin.

Alustavat näyttelyjaksot ja varaukset vuodelle 2018:
30.5.-10.6. Johanna Naukkarinen, Hertta Kiiski, Esko Niinikorpi
11.7.-29.7. Jaana Kotamäki
30.7.-9.9. Sade Kahra
10.9.-21.10.
22.10.-2.12.
3.12.-13.1. Soili Mustapää

Ideoi konttinäyttely ja osallistu Preus museumin The Day of Photography -tapahtumaan

Valokuvakeskus Peri on kutsuttu osallistumaan Norjan kansallisen valokuvamuseon, Preus museon The Day of Photography -tapahtumaan 17.-19.8.2018. Ulkotapahtuma rakentuu erikokoisista konteista, joihin toivotaan näyttelyitä ja kiinnostava valokuvaan liittyvää sisältöä esillepanijoilta. Nyt etsimme kiinnostavia näyttelyehdotuksia Perin kontille! Kyseessä voi olla yksityisnäyttely, installaatio, esitys, camera obscura, kuratoitu kokonaisuus tai jotain muuta mielenkiintoista valokuvataidetta. Edellytyksenä on, että esillepanoon tarvittavat materiaalit mahtuvat kokonaisuudessaan lennolle otettavaan matkalaukkuun, erillistä kuljetusta emme voi teoksille järjestää.

Perille varattu ”raaka” 10-tuuman kontti on sisämitoiltaan 2,83m pitkä, 2,33m leveä ja 2,4m korkea. Kontin yksi lyhyempi sivu on ovellinen eli auki. Konteissa on sähköä ja valoa ja ne ovat lukittavia. Töitä voi ripustaa esim. magneeteilla, mahd. rakenteita saa tarvittaessa tilattua järjestäjältä, näistä laskutetaan erikseen. Pienemmät kontit sijaitsevat sisäänkäynnin läheisyydessä tapahtuman pääkadulla, missä on paljon vierailijoita ja liikennettä. Isommat kontit levittäytyvät ympäri tapahtuma-aluetta itsenäisempinä gallerioina.

Tapahtumaan sisältyy konttinäyttelyiden lisäksi ohjelmaa, kuten artist talks ja portfolio review. Preus museo kustantaa yhden henkilön matka- ja majoituskustannukset, jos tämä toimii myös portfoliokatselmuksen asiantuntijana. Pyrimme lähettämään matka-apurahan turvin lisäksi toisen jäsenen tapahtumaan. Voit siis ehdottaa itseäsi mukaan joko asiantuntijana tai taiteilijana tai sekä että. Yhdessä lähtevät jäsenet vastaavat kontin toteutuksesta ja valvonnasta ja he edustavat tapahtumassa sekä itseään että Valokuvakeskus Periä.

The Day of Photography is organized by Preus museum in collaboration with the photographic organizations of Norway. The project is a part of Preus museum’s work to create a junction where professionals, practitioners and people interested in photography can meet and the focus is to show the wide variety of photography that exists in Norway. The Days of Photography is arranged for the eleventh time and this year and we have teamed up with Horten food and beer festival to provide the little extra for other senses than sight. Last year the event was well visited and we hope that we with the expansion of the event this year will attract more than 10.000 people.

Every year the festival has a main exhibitor and this year our festival photographer will be May-Iren Aasen which is a photographer and drummer. The work exhibited will be a documentation from behind the scenes as the drummer of one of Norways most notorious and mythical bands Jokke & Valentinerne. The overlaying theme of the festival is thereby music in a broad sense and a lot of the exhibitions and events at the festival this year will relate to the theme. External exhibitors are urged to relate themselves to the theme, but it is not a necessity and they will be free exhibit work that doesn’t relate itself to the theme.

Lue lisää tapahtumasta ja portfolio reviewstä Perin jäsentiedotteen yhteydessä lähetetystä tietopaketista (Dropbox-linkki).
Ehdota konttinäyttelyä 22.5. mennessä vapaamuotoisella kuvailulla luonnos- tai kuvaliitteineen osoitteeseen: projects@peri.fi

Galleriassa

Perin galleriassa on esillä viimeistä viikkoa Saku Soukan näyttely ”Ikkuna Välissä”. Näyttelyn viimeisenä päivänä, sunnuntaina 29.4. klo 16 Laura Nevanperä, Saku Soukka & Johannes Vartola, Hanna Storm ja Ville Suopajärvi esittävät galleriassa runoja ja tekstejä.

Torstaina 3.5. klo 18-20 galleriassa avautuu Perin stipenditaiteilijan Julius Töyrylän debyyttinäyttely ”Joki jota ei voi koskettaa” sekä valokuvataiteilija Heli Konttisen ”50_ _50 osa 1” -valokuva-animaation ensi-esitys. Tervetuloa näyttelyihin!

Muut tapahtumat ja avoimet haut

Muista tapahtumista ja mahdollisuuksista tiedotetaan sähköpostitse ja Perin jäsenten Facebook-ryhmässä. Mikäli et jäsenenä ole vielä saanut kutsua liittyä suljetun ryhmän jäseneksi, pyydä kutsua Perin henkilökunnalta. Ryhmään liittyminen edellyttää, että olet rekisteröitynyt Facebook-sovelluksen käyttäjäksi.