Perin kevätkokous 30.3.

Yhdistyksen kevätkokous pidettiin Valokuvakeskus Perin galleriassa torstaina 30.3. klo 18. Kokouksessa hyväksyttiin vuoden 2016 tilinpäätös ja vastuuvapaus viime vuoden hallituksen jäsenille. Perin taiteelliseen toimikuntaan valittiin seuraavat jäsenet: Hertta Kiiski, Jane Vuorinen, Ulla Kudjoi, Rita Anttila, Inari Sandell, Sirja Moberg, Appu Jasu, Esko Niinikorpi ja Soili Mustapää. Kiitämme Maria Huokkolaa ja Lauri Majamaata menneestä vuodesta, tervetuloa toimikunnan uudet jäsenet Appu, Esko ja Soili! Kokouksen jälkeen keskusteltiin vuoden hankkeista, yhdistyksen 30-vuotisjuhlanäyttelystä ja Perin tulevaisuudesta. Viime vuoden toimintakertomus on nyt julkaistu Perin verkkosivuilla. 17621839_10155074435403954_407467234755306203_o

Anna Niskasen syanotypiatyöpaja 28.-29.4.

Perin kevään stipendinäyttelyn Hover, Float (21.4.-14.5.) taiteilija Anna Niskanen järjestää syanotypiatyöpajan Turun Taideakatemian pimiössä. Yhden päivän työpajassa valmistetaan syanotypiamenetelmällä fotogrammeja. Osallistujat valmistavat ohjatusti itse valoherkät paperit pimiössä ja valottavat työt luonnonvalossa. Työpajaan sisältyy luento-osuus, jossa käydään läpi prosessin historiaa sekä turvallisuusohjeet. Lopuksi siirrytään Valokuvakeskus Periin purkamaan työpajan tuloksia, keskustelemaan ja katsomaan Anna Niskasen näyttely. Työpaja järjestetään perjantaina 28.4. ja/tai lauantaina 29.4.2017 klo 10-18. Ilmoittautuneiden määrästä riippuen järjestetään yksi tai kaksi työpajaa. Työpajan osallistumispaikat varataan ensisijaisesti Perin jäsenille, muita osallistujia otetaan jos paikkoja riittää. Yhden päivän työpajaan otetaan 8 osallistujaa. Viimeinen ilmoittautumispäivä on 17.4. Työpajan hinta materiaaleineen on Peri ry:n jäsenille 50€/hlö, muille 65€/hlö. Paikan saaneille lähetetään vahvistus, jossa ilmoitetaan maksutiedot. Maksun eräpäivä on 24.4. Osallistujille tarjotaan tarvittavat välineet ja materiaalit, mutta mukaan tulisi tuoda ainakin kolme pientä esinettä, kuivattua kasvia tai suurta negatiivia. Halukkaille on tarjolla hengityssuojaimia, mutta ne eivät ole välttämättömyys. Voit halutessasi tuoda myös oman hengityssuojaimen. Ohjelma: klo 10-11 Luento syanotypiasta ja muista vedostusprosesseista, esimerkkejä klo 11-12 Paperien emulsiointi pimiössä klo 12-13 Lounas (omakustanteinen) klo 13-15 Fotogrammien valottaminen luonnonvalossa, töiden peseminen puhtaaksi klo 15-18 Loppukritiikki, siirtyminen Periin ja kierros näyttelyssä Ilmoittautuminen: 17.4. mennessä events@peri.fi, mainitse ilmoittautuessasi kumpana päivänä osallistut pajaan. fotogrammi_annaniskanen

Perin 30-vuotisjuhlanäyttely syksyllä 2017

Peri ry juhlii 30-vuotista taivaltaan loka-marraskuussa järjestettävällä noin kuukauden mittaisella juhlanäyttelyllä. Näyttelyä varten Peri vuokraa Turun keskustasta useamman erillisen tilan, joissa näyttelyn eri osiot järjestetään samanaikaisesti. Näyttelyä varten on jo varattu tiloja mm. Linnankatu 33:sta, Bar Kukasta, Anniskelukahvila Tiirikkalasta, Café Artista ja Forum-korttelista. Lisää tiloja on edelleen haussa ja vinkkejä sopivista otetaan vastaan (events@peri.fi)! Erilaisten tilojen kautta Perin juhlanäyttely levittäytyy laajasti ja näkyvästi ympäri Turun keskustaa. Näyttelysuunnitelma peilaa yhdistyksen menneisyyttä: suunnitelma pohjautuu Perin vuonna 1992, suomalaisen valokuvan 150-vuotisjuhlavuonna järjestämään ”Valokuvan yö” -tapahtumaan, jolloin Perin jäsenten näyttelyitä esitettiin laajasti yhteensä yli kymmenessä eri näyttelytilassa ympäri Turun keskusta-aluetta. Juhlanäyttelyn avajaiset on suunniteltu järjestettävän Turun keskustan halki kulkevana kiertueena kuten Valokuvan yö -tapahtumankin avajaiset. Moniosaisessa juhlanäyttelyssä pääsevät teoksillaan esittäytymään niin Perin entiset kuin nykyisetkin jäsenet. Teosten valintaa varten järjestetään jäsenistölle suunnattu avoin haku. Haku avataan myöhemmin keväällä 2017.

Kuvataiteilijajäsenten videoeditointityöpiste Turkuun

Peri teki viime vuonna jäsenten toiveesta aloitteen digitaalisen työhuoneen perustamisesta Turkuun. Yhteistyökumppaneina hankkeessa on Turun taiteilijaseura, Arte ry ja Turun taidegraafikot. Hanke sai tänä vuonna 10 000 euron apurahan Suomen kulttuurirahastolta ja keskustelua käydään nyt hankkeen käytännön toteutuksesta. Työhuoneen tavoitteena on tukea hankekumppaneiden jäsenten työskentelyedellytyksiä, kuvataiteilijoiden välistä osaamisen vaihtoa ja yhteistyötä Turussa. Unelmana on luoda Turkuun kuvataiteilijoiden kohtaamispaikka, missä voi tulostaa suurikokoisia pigmenttivedoksia ja editoida videoita. Työhuoneen perustamiskulut katetaan erillisapurahoilla, työhuoneen juoksevat kulut tulisivat käyttäjien kustannettavaksi. Kulttuurirahaston tuella saadaan perustettua aluksi videoeditointityöpiste. Työpisteen ja tulevan työhuoneen sijainnista tehdään parhaillaan selvitystyötä. Tarpeista ja työhuoneeseen ostettavista laitteista voi edelleen lähettää toiveita ja ideoita, ota yhteyttä toiminnanjohtajaan: director@peri.fi

Näyttelyhaku keväälle 2018 on avautunut

Viimeinen hakupäivä on 30.4. ja haku koskee kevätkauden 2018 näyttelyjaksoja: Näyttelyhausta suomeksi Om utställningsansökan på svenska Open call in English

 

Perin galleriassa

Perin galleriassa on esillä Kaisa Rautaheimon näyttely Pojat 16.4. saakka. Tulevana torstaina 6.4 ja perjantaina 7.4 on mahdollisuus tavata taiteilija Kaisa Rautaheimo ja toimittaja Ann-Mari Huhtanen sekä kuulla lisää Pojat-dokumenttiprojektista galleriassa järjestettävässä taiteilijatapaamisessa. Torstaina klo 16.30-18 järjestettävä taiteilijatapaaminen on suunnattu nuorisolle, paikalla on myös Oma Koutsi -hankkeen väkeä. Perjantaina klo 15-16 ja klo 17-18 taiteilijatapaamiset ovat avoimia kaikenikäisille. Tervetuloa! 20.4. klo 18 galleriassa avataan Anna Niskasen näyttely Hover, float. Anna Niskanen on Valokuvakeskus Perin debytoiva stipenditaiteilija vuonna 2017. Näyttely on osa Niskasen taiteen maisterin lopputyötä ja hänen ensimmäinen yksityisnäyttelynsä. Avaruustähtitieteen professori Esko Valtaoja on kutsuttu näyttelyn Näkökulma näyttelyyn -tekstin kirjoittajaksi. Kirjoitus julkaistaan Perin verkkosivuilla ja näyttelyn yhteyteen.

Muut tapahtumat ja avoimet haut

Muista tapahtumista ja mahdollisuuksista tiedotetaan sähköpostitse ja Perin jäsenten Facebook-ryhmässä. Mikäli et jäsenenä ole vielä saanut kutsua liittyä suljetun ryhmän jäseneksi, pyydä kutsua Perin henkilökunnalta. Ryhmään liittyminen edellyttää että olet rekisteröitynyt Facebook-sovelluksen käyttäjäksi.